Twój ślad węglowy


Dowiedz się, czym jest ślad węglowy i co możesz zrobić aby ograniczyć emisję CO2
Czytaj więcej

Wyręczamy drzewa


Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Wlicza się więc w to zużycie energii na każdą aktywność, w tym na przykład tę zużytą przez budynki i środki transportu. Ślad węglowy to emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych, ale dla celów porównawczych wyrażony jest w ekwiwalencie CO

Obrońcą naszej planety przed zbyt dużą ilością CO
w atmosferze są… rośliny!
Pobierają one ten gaz i wydzielają tlen. Właśnie dlatego ślad węglowy przeliczany jest na drzewa, które trzeba by posadzić, żeby wchłonęły daną wielkość emisji CO2. Możesz łatwo policzyć, ile drzew udało Ci się dziś wyręczyć.

Czy wiesz, że 1 kilometr na rowerze to:36,7g Zmniejszony ślad węglowy, czyli ograniczona emisja CO2
0,6 drzewaEkwiwalent drzew potrzebnych do wchłonięcia CO2
1 minuta Wydłużone życie, dzięki aktywności rowerowej
0,84 zł Oszczędności, gdy zamieniamy auto na rower

Jak możesz zmniejszyć swój ślad węglowy

Każde działanie, które jest bardziej eko powoduje mniejszą emisję CO2 do atmosfery!
Zamień auto na rower

To najprostszy sposób na ograniczenie śladu węglowego. Nie ma emisji spalin, jest za to przyjemność z jazdy. Rower to dosłownie narzędzie do zmniejszania śladu węglowego. Każdy inny środek transportu (samochód, autobus, pociąg, statek czy samolot), to dodatkowa i często ogromna emisja dwutlenku węgla i innych gazów.

Dowiedz się wiecej

Kupuj mniej
przetworzone produkty

Przy takim podejściu zyska Twoje zdrowie i zdrowie naszej planety. To dlatego, że im mniej przetworzone produkty, tym mniej energii trzeba było zużyć do ich wytworzenia, a często także do ich opakowania. Pamiętaj, że każda zmiana w produkcie to dodatkowo zużyte zasoby naturalne i większy ślad węglowy.

Dowiedz się wiecej

Zmniejsz spożycie mięsa

Do wytworzenia kilograma produktu mięsnego trzeba zużyć o wiele więcej wody, czasu, powierzchni i innych zasobów, niż do wyprodukowania kilograma roślinnego artykułu spożywczego. Niestety przy produkcji mięsa emituje się także o wiele więcej gazów cieplarnianych. Co ciekawe najwięcej, przy samej hodowli zwierząt.

Dowiedz się wiecej

Stosuj zasady #ZeroWaste

Użycie w nowy sposób starego produkty lub ponowne użycie tego samego oznacza, że nie kupujemy kolejnej rzeczy. A to świetny ruch, bo przecież wytworzenie i transport każdej rzeczy, którą można kupić, niesie za sobą ślad węglowy. To więc oszczędności i dla portfela i dla naszej planety. Zacznij żyć według zasady #LessWaste, a może będziesz kiedyś #ZeroWaste.

Dowiedz się wiecej

Oszczędzaj energię
elektryczną i cieplną oraz wodę

Wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nas nie ma, wymiana żarówek na te oszczędne, naprawienie niedomykającej się lodówki czy uszczelnienie drzwi i okien, przez które ucieka ciepło, to proste sposoby na pomoc planecie. Nawet oszczędzanie wody zmniejsza ślad węglowy! Jak? Przecież im mniej wody zużyjesz, tym mniej energii zostanie wykorzystane na jej transport do Twojego kranu.

Dziękujemy za wspólne
kręcenie kilometrów

Organizator

Partnerzy

Partnerzy społeczni