Jedź z głową

Bądź odpowiedzialnym rowerzystą. Nie szalej, przemyśl swoją trasę, by zdecydowanie wybierać ścieżki i nie zmieniać decyzji, klucząc między samochodami. Stosuj się do przepisów i pamiętaj, że znaki drogowe dotyczą także Ciebie.

Nie słuchaj muzyki w czasie drogi, bo to znacząco ogranicza Twoją uważność. Możesz nie usłyszeć ostrzegawczych klaksonów czy zbliżającego się samochodu na sygnale. Nigdy nie wsiadaj też na rower po alkoholu. Czas Twojej reakcji i sprawność będą znacznie ograniczone. Nie wspominając już o tym, że jazda na rowerze pod wpływem procentów, jest niezgodna z prawem.

Skoncentruj się

Jadąc leśną ścieżką, możesz się odprężyć. Ale jako jeden z użytkowników drogi, musisz być skoncentrowany.

Uważaj na krawężniki i pieszych, którzy często nieuważnie poruszają się ścieżką rowerową. Bądź także szczególnie ostrożny, kiedy jedziesz jezdnią. Zwracaj uwagę na auta, tramwaje i autobusy. Pamiętaj, że w starciu z takimi metalowymi gigantami, Twój rower niestety Cię nie ochroni. Bądź więc podwójnie skoncentrowany, poruszając się na dwóch kółkach.

Sygnalizuj

Zawsze sygnalizuj swoje zachowania. Masz do dyspozycji kilka narzędzi, które zarówno Tobie, jak i innym kierowcom ułatwią życie.

Skręt zawsze sygnalizuj rękami, a przed każdym manewrem upewnij się czy masz możliwość jego wykonania. Korzystaj także z lusterek, które odpowiednio ustawione, pokażą Ci widok za Tobą. Dzięki temu nie będzie utrudniał ruchu i zapewnisz sobie bezpieczeństwo. Nigdy nie sygnalizuj manewru na ostatnią chwilę - nie zaskakuj nim innych uczestników ruchu.

Używaj dzwonka! Możesz nim ostrzec pieszych, którzy znajdują się na ścieżce rowerowej lub wspólnej dla pieszych i rowerzystów drodze. Zrób to odpowiednio szybko, by nie zaskoczyć ich dźwiękiem tuż za plecami, bo przestraszeni mogą odskoczyć prosto pod Twoje koła.

Kręć na zdrowie

Apteczka została stworzona specjalnie na potrzeby rowerzystów! Przemyślana, ceryfikowana zawartość oraz odblaski zapewnią Ci bezpieczeństwo na drodze. Jej atutem jest także poręczny format i łatwość montażu. Wszystko po to, byś czuł się na drodze pewnie!

Więcej ›

Pierwsza pomoc

Nie bój się udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.
Poznaj podstawowe techniki i w razie wypadku zastosuj je w praktyce. Sprawdź, jakie to proste!

 •  
 • 1. Sprawdź przytomność poszkodowanego

  Potrząśnij za ramię, zapytaj, co się stało. Jeśli nie ma reakcji, poproś innego świadka wypadku o pomoc i wezwanie pogotowia.

 • 2. Wezwij pomoc

  Dzwoniąc po pomoc, zawsze przekaż dyspozytorowi maksymalną ilość informacji: lokalizację zdarzenia (dokładny adres, punkty orientacyjne, wskazówki dojazdu), powód wezwania, liczbę i stan poszkodowanych oraz ich dane, jeśli są Ci znane. Nie zapomnij także podać swoich danych i numeru kontaktowego.

 • 3. Udrożnij drogi oddechowe

  Musisz to zrobić, zanim przystąpisz do dalszych czynności. Przytrzymaj czoło jedną, a brodę drugą ręką i odchyl głowę poszkodowanego do tyłu. Broda powinna być uniesiona w górę.

 • 4. Sprawdź czy poszkodowany oddycha

  Nachyl się nad twarzą poszkodowanego i sprawdź czy oddycha. Popatrz także czy klatka piersiowa poszkodowanego się unosi.

 • 5. Jeśli poszkodowany oddycha…

  Ułóż go w pozycji bocznej ustalonej, sprawdź jego stan. Jeśli krwawi, zatamuj ranę opatrunkiem uciskowym. Zranioną albo złamaną nogę lub rękę unieruchom używając trójkątnej chusty.

 • 6. Jeśli poszkodowany nie oddycha…

  Natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Na środku klatki piersiowej wykonaj 30 uciśnięć, a następnie 2 wdechy. Cykl powtarzaj tak długo aż nie wróci oddech, przyjedzie pogotowie lub wyczerpiesz swoje siły.

 •  

Zabezpiecz rower

Parkuj w bezpiecznych lokalizacjach. Wybieraj miejsca dobrze widoczne i często uczęszczane punkty miasta. Zostawiając rower, możesz podwójnie go zabezpieczyć i założyć blokadę nie tylko na koło, ale i ramę. Nigdy nie zapominaj o zapięciu, nawet jeśli zostawiasz rower tylko na chwilę. Ważne, by stojak, przy którym parkujesz był przystosowany do rozmiaru roweru i opon. Będzie wówczas stabilnym oparciem dla roweru, który będzie bezpieczny nawet przy silnym wietrze.

Sprawdź, gdzie możesz bezpiecznie i pewnie zostawić rower i dowiedz się więcej o dizajnerskich stojakach Fundacji Allegro All For Planet.

Więcej o stojakach ›

Zobacz także

Przygotuj się!

do drogi

Więcej ›

Poczuj!

rowerową energię

Więcej ›

Gotowy do drogi?

Kręć kilometry i bierz udział w wyzwaniach specjalnych.

Organizator

Sponsor główny

Sponsorzy i partnerzy